5 rad, jak se zbavit plísně na nohou jednou provždy

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Možná se vám tomu nebude chtít věřit, ale mezi nejčastější lidská onemocnění patří právě plíseň na nohou. V České republice trápí plíseň na nohou každého třetího Čecha a možná tím třetím jste právě vy. Podle odborníků byste si ale neměli s nemocí zahrávat a začít včas proti ní bojovat, jinak by se vám mohla roznést po celých nohou a těle. V dnešním článku se tedy podíváme, jak se zbavit plísně na nohou jednou provždy.

1. Nechoďte naboso

Co vůbec plísně na nohou způsobuje? Příčinou jsou houbovité organismy neboli dermatofyty, které se vyskytují hlavně na vnější vrstvě kůže. Tyto organismy se dokážou šířit v pračce, když perete několik ponožek dohromady, ba dokonce i při chůzi naboso po koberci. Je tedy snadné nakazit se plísňovým onemocněním. Pro plísně je ideální vlhké prostředí a daří se jim také v poškozené kůži. Máte-li tedy kůži na nohou popraskanou a zrohovatělou, pak byste měli dbát na pravidelnou péči jak doma, tak u pedikérky.

2. Zapomeňte na plnou obuv

Mykózu nohou způsobuje také nošení uzavřené obuvi, například obuv pracovní či sportovní. V těchto botách dostávají vaše nohy více zabrat, pokud jsou namáhány. Nohy se potí a v takovém prostředí se plísním daří. Mnoho lidí se tedy domnívá, že nejlepší prevencí, jak se vyhnout plísním na nohou, je nosit pantofle a žabky. Ale i tito lidé jsou na omylu. Abyste zabránili vzniku plísním, používejte vzdušnou obuv, ve které se budete cítit dobře a nebudete se potit. Nezapomeňte na pravidelnou dezinfekci obuvi.

3. Léčba u lékaře

Navštivte co nejdříve lékaře. Čím dříve začnete s léčbou, tím lépe. Plísně se tak rychleji zbavíte a zabráníte tomu, aby se začala rozšiřovat po velké ploše nohou, ba dokonce i na nehty. V takovém případě by byla léčba nejen obtížná, ale také zdlouhavá. Léčba mykózy nehtů trvá několik měsíců. V lékárnách jsou volně prodejné přípravky na mykózu nohou, které dokážou onemocnění vyléčit v jeho prvním stádiu. Ale i přesto odborníci doporučují, abyste léčbu zkonzultovali se svým lékařem.

4. Doplňte vitamíny

Příčinou vzniku plísně na nohou mohou být metabolické poruchy a nedostatek vitamínů či minerálů. Lidé, kteří mají skrytou cukrovku, mohou zaznamenat také vznik plísní na nohou. To ale objasní až vyšetření glykemické křivky, zda je příčinou plísní cukrovka či nikoliv. Z vitamínů můžete doplňovat vitamíny A, D a řada B, které výrazně zasahují do metabolismu pokožky. Z minerálů bychom pak mohli zmínit hlavně hořčík a vápník.

5. Dodržujte prevenci

Jedním z nejdůležitějších opatření je prevence. Měli byste dodržovat pravidelnou hygienu, denně vyměňovat ponožky za čisté a suché. Jestliže se vám nohy potí, střídejte často boty a měňte si ponožky i několikrát denně. Doporučujeme také boty pravidelně dezinfikovat, čímž zabráníte vzniku plísní. A v neposlední řadě se starejte o nohy, dopřávejte jim léčebné koupele.