Jak si kdo ustele, tak ráno vstane

Ráno vstáváte celí zlámaní a otlačení, připadá vám, jako byste si za celou noc neodpočinuli. I to je daň za to, když si špatně vyberete matraci. Základem zdravého a pohodlného spaní je totiž kvalitní matrace na vhodném roštu. Správný výběr se řídí osobními preferencemi (někdo má radši měkčí matraci, někdo spí rád na tvrdém) a několika důležitými kritérii, především volbou materiálu.

Jak si vybrat správný materiál

Každý materiál, z něhož jsou matrace vyráběny, má svá specifika, díky nimž se od ostatních odlišuje. Matrace z viscoelastické pěny reagují na tělesnou teplotu a tlak, takže změknou jen tam, kde ležíte. Materiál zajišťuje rovnoměrné rozložení hmotnosti, dokonale kopíruje vaše tělo a vytváří výbornou oporu svalům a páteři. Latexové matrace jsou rozdělené na 5 zón, z nichž každá podporuje konkrétní část těla a tím vám zajistí pohodlný spánek.

I další materiály použité na výrobu matrací zaručují vysoký komfort spaní. Správnou tuhost zajišťují koňské žíně, nosné jádro z agáve odvádí vlhkost a zabraňuje vzniku plísní a množení bakterií. Potahy jsou hypoalergenní a snímatelné.

Matrace pro nemocné a seniory

Dlouhodobé upoutání na lůžko může způsobovat bolestivé proleženiny. V takových případech je vhodné sáhnout po zdravotních matracích, především antidekubitních. Odlehčují dlouhodobě zatěžované části těla, podporují krevní i lymfatický oběh. Právě prokrvování je důležité pro prevenci proleženin. Kvalitní antidekubitní matrace jsou navíc opatřeny potahem zmírňujícím tření.

I na roštu záleží

Stejně jako matrace, jsou v postelích důležité i rošty, na nichž jsou položené, protože přebírají zatížení a rovnoměrně ho rozkládají. Čím slabší matrace, tím důležitější je správná volba roštu.

V případě pevných roštů vybíráme z laťkových, deskových či lamelových. V případě, že v posteli trávíme hodně času (například při nemoci), je příjemné investovat do roštu polohovacího.

Na stránkách ModerníSpaní.cz. najdete vše, co pro zdravý pohodlný spánek potřebujete: kvalitní rošty i matrace z různých materiálů. V současné době navíc můžete využít i akce matrace 1 + 1 zdarma.