Posvátná rostlina uňa de gato

Vilcacora je královnou léčivých rostlin. Známá je pod pojmenováním „uňa de gato“ – kočičí dráp, ale také se setkáte s českým jménem řemdihák plstnatý. Jedná se o dřevnatou liánu z čeledi mořenovitých. Vyskytuje se v deštných amazonských pralesích, kde dorůstá až do výšky třiceti metrů. 

výtažek z rostliny uňa de gato

Legendou opředená rostlina

Posvátnou rostlinu Inků zdobí oranžové květy a na každém páru srdcovitých lístků vystupuje tenký zahnutý trn, připomínající kočičí dráp. Rostlina uňa de gato se spojuje s legendárním příběhem bojovníka Inků. Těžce raněný se po těžkém boji prodíral džunglí. Už se blížil jeho konec, vyčerpaně klesl k zemi a podléhal svým zraněním. Nedaleko však zahlédl amazonského tygra, který rozedral rostlinu na kousky a následně vypil vyprodukovanou tekutinu. Pak bojovník spatřil zázrak, tygr ulovil srnu, protože měl dost sil. Muž sebral poslední síly a doplazil se k liáně. Šťáva mu pomohla, a tak se mohl vrátit ke svému kmeni a seznámit ostatní se zázračným darem přírody. V domorodé medicíně se využívala k léčení nejrůznějších nemocí. Inkové absolvovali i hodně dlouhé cesty, aby bylinu získali.

Účinky a použití řemdiháku

Evropané se o řemdiháku poprvé dozvěděli ve třicátých letech 20. století díky polskému misionáři Edmundovi Szeligovi. Do medicíny se však v Evropě dostal až v osmdesátých letech. Došlo k mnoha experimentům a výzkumům. Účinný výtažek z rostliny uňa de gato se získává z kůry a kořenů. Hlavní léčivé složky tvoří skupiny indolových a oxindolových alkaloidů. Dále obsahuje terpeny, steroly, taniny, aminokyseliny, flavonoidy a jiné složky. Isomer A je jedním z alkaloidů, který v těle působí jako antioxidant, čímž funguje jako prevence proti různým nemocem. Používáním se stimuluje imunitní systém. Dále se zmírňují trávicí potíže a chronické bolesti, podporuje hojení ran, příznivě ovlivňuje paměť a mnoho jiného.