Proč začít běhat a na co si dát pozor?

Hledáte nenáročný a efektivní sport, který vám pomůže zhubnout a udrží vás ve skvělé kondici? Možná jste našla…co takhle začít s běháním?

Běhání pro každého

Běhání je nenáročným sportem, který mohou provozovat všechny věkové kategorie. Navíc se dá běhat téměř všude a za každého počasí. Pokud to počasí nedovoluje, můžete běhat na trenažéru, který mají dnes v každé dobré posilovně.

Běhání můžete spojit s venčením vašeho psa, zároveň tak získáte každodenní důvod jít se ven proběhnout.

Na co si dát při běhání pozor?

S běháním můžete začít okamžitě, ale musíte dodržovat několik zásad správného běhání. Za prvé, investujte do pohodlných a kvalitních bot. Pokud nemáte kvalitní obuv, raději se do běhání nepouštějte. Při běhu jsou totiž vaše nohy značně namáhány a pokud jim nezajistíte vhodnou obuv, budete jen trpět. Pořiďte si také funkční oblečení, to ale není tak zásadní jako obuv. Na začátek vám klidně postačí obyčejné sportovní tričko a kalhoty.

Začněte pomalu

Všechno nejde hned. Nemyslete si, že hned na začátku budete schopná běhat maratón. Začněte pěkně pomalým během a tempo postupně zvyšujte. I tady platí jedno zásadní pravidlo. Zjistěte si vaši maximální tepovou frekvenci. Přes tuto hodnotu byste se při běhu (ani žádném jiném spotu) neměla dostat, protože jinak cvičení ztrácí svou účinnost. Základní výpočet tepové frekvence je podle věku. Hodnotu maximální frekvence získáte výpočtem (220 a od toho odečtěte váš věk).

Důležité je vytrvat

Účinky běhání na váš organismus se budou zvyšovat postupně s tím, jak dlouho u běhání vydržíte. Nevzdávejte to hned po prvním týdnu! Najděte si někdo, kdo bude běhat s vámi, protože se dvou se to lépe táhne a kilogramy se budou likvidovat snáze.