Za vínem se vypravte do moravského Strachotína

Při Novomlýnských nádržích v okrese Břeclav leží zajímavá obec Strachotín. Lidé tu žili již v době pravěku, což dokládá řada archeologických nálezů. Snad stejně dlouho se tu pěstuje vinná réva, která se dostala dokonce i do obecního znaku. Co dalšího zde uvidíte a proč si tuto jihomoravskou vísku nenechat ujít?

ubytování Strachotín

Po jižní Moravě na kole

Ti z vás, kteří mají rádi lahodná vína, by se rozhodně měli vypravit na jižní Moravu. Zde najdete vinohrady a tu pravou vinařskou atmosféru. Tu je možné poznat i ze sedla jízdního kola, protože tato část Moravy je cyklostezkami doslova prošpikovaná. Za pozornost rozhodně stojí Moravská vinařská stezka, dlouhá 286 kilometrů a která spojuje nejvýznamnější vinařské obce. Její časová náročnost jsou tři dny, takže to bude chtít najít si zde nějaké ubytování. Strachotín může být místem, kde zakotvíte, protože Moravská vinná stezka jím prochází.

Co zajímavého uvidíte ve Strachotíně

Strachotín je starobylá obec, první písemná zmínka o ní pochází už z roku 1051. S její historií se váže i vinohradnictví, k jehož rozšíření přispěla sekta habánů neboli novokřtěnců. K velkému rozmachu pěstování vína došlo v 17. století. V současné době patří Strachotín do Mikulovské vinařské oblasti s viničními tratěmi – Nad sklepy, Šusfeldy, U hřiště, Kolimberk a Kraví hora. Pobyt v obci je možné spojit i s ochutnávkou vín ve Sklepní ulici, kde najdete na 92 vinných sklepů. Některé fungují i jako penziony. Strachotín kromě vína nabídne i možnost koupání v blízké nádrži Nové Mlýny.

Dovolená ve Strachotíně

Kromě penzionů je možné se ubytovat ve Strachotíně také v kempu, a to v nově zrekonstruovaných mobilních domech s veškerým vybavením. Je to ideální místo pro výpravy do okolí na kolech. V bezprostřední blízkosti kempu totiž vede cyklostezka.