Jaké jsou nejčastější plastické operace prováděné v České republice?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Naše společnost je postavena tak, že vzhled každého jedince hraje v jeho životě velkou roli. Lidé si podle vzhledu utvářejí o druhém první dojem, který podstatně ovlivňuje vnímání člověka. Řada lidí proto není spokojena se svým vzhledem. Někomu estetické nedostatky snižují sebevědomí, pro někoho je dokonalý zjev klíčem k úspěchu v práci. Současná plastická chirurgie pomáhá těmto lidem získat ze sebe dobrý pocit. Jaké zákroky se u nás provádí nejčastěji?

Přišití uší

Odstávající uši jsou velmi častým jevem. Dokáží zcela změnit dojem z celého obličeje a mezi dětmi mohou být mnohdy i cílem posměšků. Odstáté uši častěji vadí dívkám, které jsou kvůli uším limitovány při volbě účesu.

Přišití odstávajících ušních boltců je možné provést v libovolném věku. Je to také jediný zásah estetické medicíny, který lze provést dříve než v 18-ti letech. Nejčastěji přichází na úpravu uší děti mladšího školního věku, ale tento zákrok je možné provést i kdykoliv v dospělosti.

Plastická operace prsou

Prsa jsou vnímána jako symbol ženskosti, každá žena proto touží mít pěkná ňadra. Mnoho žen volí plastickou operaci prsou, aby si zlepšila své sebevědomí.

Ženy s malými ňadry přichází na zvětšení prsou, ke kterému dochází voperováním prsních implantátů. K této operaci je možné přistoupit nejdříve kolem 19 let věku, kdy je dokončen vývoj mléčné žlázy. Do jednoho roku po operaci není vhodné plánovat těhotenství, neboť při objemových změnách během těhotenství a kojení by mohlo dojít k poškození kožního pláště prsu nebo žláz. Ideální je proto provést zvětšení prsou až v době, kdy už žena neplánuje žádné další těhotenství.

Dalším zákrokem je modelace prsou. K té se přistupuje v případě povolení prsní žlázy. K tomu nejčastěji dochází v důsledku těhotenství a kojení. Při operaci se zasahuje i do prsní žlázy, proto se modelace prsou nedoporučuje, pokud ještě žena plánuje mít další děti.

Plastická chirurgie nabízí kromě zvětšení prsou také jejich zmenšení. Na tento zákrok přichází ženy, pro něž jsou příliš velká ňadra zatěžující. Takové ženy mohou například trpět bolestmi zad. Tyto zákroky jsou většinou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Liposukce

Velmi rozšířené je provedení liposukce. Jedná se o odsátí podkožního tuku. Tuto proceduru lze provádět pouze na některých tělesných partiích – na podbřišku, bocích a stehnech. Aby byl výsledek liposukce uspokojivý, je třeba provést liposukci jen v takové míře, aby po zákroku nezůstala nevzhledná povolená kůže. Z tohoto důvodu je liposukce doporučována v mladším věku, kdy je kůže ještě dostatečně elastická a změně objemu těla se rychle přizpůsobí. Ideálním věkem pro provedení liposukce je období mezi 18. a 35. rokem života.

Tip: Krásné říční perly jsou oblíbeným doplňkem mnoha žen

Plastika nosu

První, čeho si na ostatních všimneme, je obličej. Lidé proto věnují velkou pozornost úpravě svého obličeje. Drobné nedostatky lze šikovně zakrýt make-upem. Ale nos je výraznou součástí obličeje, a pokud je příliš velký nebo nerovný, může působit rušivě. V takovém případě přichází lidé na plastickou operaci nosu, která patří k nejnáročnějším výkonům estetické chirurgie. Zákrok lze ale bez problémů provést i ve vyšším věku klienta.