Pánská parka jako klasická součást šatníku správného muže

S příchodem bund, které velmi často nahradily formálnější kabáty, se móda stala poněkud ležérnější a pohodlnější. V kabátě se lyžuje špatně, zatímco bunda je pro tento typ sportu ideální. A nejen pro sportování jsou bundy příjemné na nošení. Když si pořídíte některý z delších modelů, tzv. parku, určitě vám v ní nebude zima ani tehdy, když udeří prudké mrazy. Hodí se parka také pro muže?

pánská parka

Mezi kabátem a bundou 

Také pánové řeší, co na sebe vzít, aby byli šik a nebylo jim chladno. Pochopitelně, pokud jsou oblečeni do klasického obleku, měli by jako svrchní oblečení vybrat kabát. Nejlépe z kvalitní vlněné látky. Bunda se pro tuto příležitost nehodí. Ovšem ve volném čase nebo do zaměstnání, kde není dáván důraz na formální dress code, se mohou obléct do sportovněji laděného outfitu. A ten je už možné doplnit bundou, nebo ještě lépe – pánskou parkou Bolf. To je vlastně kousek oblečení, jenž je něco mezi bundou a kabátem. 

Jak vypadá klasická pánská parka?

Parka má všechny atributy bundy, je pohodlná, obvykle vyrobená ze syntetického materiálu odolného vůči vlhkosti a její hlavní výhodou je to, že je delší, často končí těsně nad koleny. I když svým vzhledem pánská parka připomíná kabát, formální oblečení se k ní vůbec nehodí. I ona vyžaduje doplnit oděvem spíše pro volný čas. V pase mívá parka stahování, obvykle na šňůrku. A nechybí jí ani praktická kapuce, často zdobená hřejivou kožešinou. 

Klasickou barvou pánské parky je khaki. Ale nosí se i černá, která je velmi oblíbená už z toho důvodu, že se k ní hodí jakékoliv další oblečení, které lze tak libovolně kombinovat. A vždy v něm muž bude vypadat dobře. Ovšem zajímavý je také tmavě modrý nebo zelený odstín, jenž si v ničem nezadá s klasickou černou barvou. A pro milovníky army stylu existuje také maskáčová pánská parka, kde návrháři vsadili na zapínání na druky, a udělali dobře. Takto řešená bunda působí sportovnějším dojmem a hodí se pro muže, pro něž je fyzická aktivita ve volném čase způsobem odpočinku. To však neznamená, že by se do ní nemohli obléct také muži, kteří odpočívají u knihy nebo počítačové hry. 

Co by určitě pánské parce nemělo chybět

Pánská parka jako volnočasový oděv by měl splňovat nároky na pohodlí a praktičnost. Vedle toho je důležité, aby byla hřejivá a ochránila muže před chladem i v tom nejmrazivějším dni. Parka neboli anorak často doprovází i ty, kteří se rozhodnou vydat do oblasti věčného sněhu. Zde je ovšem třeba zdůraznit, že taková parka bývá obvykle péřová. V běžné české zimě posledních let by v ní bylo až příliš velké teplo. Pro naše podmínky zcela určitě postačí běžná výplň a kvalitní střih, který nedovolí chladu dostat se k tělu. Pánská parka by proto určitě měla mít límec zvaný stojáček. U některých modelů parek bývá kapuce spojená přímo s límcem.

Ideální zapínání je zip, protože je rychlé a praktické. Jak jsme se již zmínili, některé modely mají zapínání na zip doplněné druky. Moderní střihy pánské parky mají prodlouženou zadní část, která lépe ochrání. A samozřejmostí je dostatek kapes, aby si měl muž kam uložit své nezbytnosti, bez nichž nikdy nevyráží na cestu. 

Kapuce zahřeje a zároveň funguje i jako ozdoba

Součástí pánské parky je také kapuce. Ochrání hlavu před zimou, zároveň působí i jako zajímavý detail. Některé modely mívají kapuce odepínatelné, takže z takové parky je pak možné vytvořit odlehčený outfit pro méně chladné období – třeba na jaře. Jakmile si totiž muž na parku zvykne, už se s ní nerad bude loučit. 

A co si k parce obléct?

V současné době si muži oblíbili vedle už tradičních džínových kalhot také kalhoty zvané chinos. Jsou ušité z bavlny a v různých střihových a barevných variacích, aby vyhověly módním trendům. Doplnit je lze košilí i svetrem. Pánská parka pak již jako třešnička na dortu završí celý outfit.