Sportování na podzim a v zimě? Poradíme, jak na to

shutterstock.com

Oblíbili jste si na jaře či v létě sportování? Ale zkracující se dny a klesající teploty vás začínají odrazovat od venkovního sportování? Někteří v tom lepším tráví čas ve fitcentru, v tom horším případě lidé odkládají své sportovní aktivity až na jaro, ale to je velká škoda. Navíc je to zcela zbytečné, protože i v chladnějším počasí se dá sportovat, dodržíte-li několik základních pravidel.

Sportujte v chladném počasí

Nevymlouvejte se na špatné počasí. I v nepříznivém počasí se dá sportovat, stačí se správně obléct. Lidé se často domnívají, že jízda na kole či běhání jsou aktivity pouze pro teplé slunné dny. Zeptáte-li se aktivních běžců, mnoho z nich potvrdí, že zrovna podzim a mírná zima je nejlepším obdobím na běhání.

Organismus se totiž nepřehřívá a neodvodňuje tak rychle jako v horkém letním dni. Až bude moc velká zima, můžete zajít do fitcentra na běžecký pás. Pokud totiž nebudete celou zimu běhat, rychle ztratíte formu!

Důležitá je pravidelnost a návaznost

Jestliže jste nikdy neprovozovali žádnou sportovní aktivitu, nebo jste měli z nějakého důvodu dlouhou pauzu, pak se nedoporučuje začínat se sportem právě v zimě. Samozřejmě, procházky či lyžování je v pořádku, ale na běhání, rychlou jízdu na kole a další podobné aktivity zapomeňte. Tělo totiž není zvyklé a ihned po prvním běhání byste ulehli do postele s teplotou, bolestmi v krku, hlavy a podobně.

Raději začněte doma pomalu zvyšovat vaši fyzickou kondici, můžete využít rotoped, který většina z nás má pravděpodobně doma. Pokud ne, raději si kupte eliptický trenažér, kde při cvičení zapojíte celé tělo.

Běh a podobné aktivity jsou ideální na formování postavy, pokud chcete získat svaly, raději cvičte s činkami nebo na posilovacích strojích.

Nejlepší je začít na jaře, aby si organismu pomalu začal zvykat. Důležité je, abyste sportovali pravidelně, a pak vám nebude dělat problém běhání i v chladnějším počasí.

Co si obléct?

Nejvíce budete asi řešit otázku oblečení při zimním sportování. Platí zde pravidlo: „Oblečte se tak, jakoby venku bylo o deset stupňů více.“ Skutečně toto pravidlo funguje. Jestliže je tedy teplota na pěti stupních, popřemýšlejte, co byste si oblékli na běhání v patnácti stupních. Asi zvolíte dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem a lehkou bundu. Nezapomeňte na čepici a rukavice, protože těmito částmi teplo nejvíce uniká z těla.

Nezapomínejte i na svou bezpečnost. Budete-li běhat až večer, jak se setmí, vybavte se reflexními prvky. Běžci často používají i baterku zvanou čelovku.

Jak se zachovat po tréninku?

V létě se doporučuje po běhání ještě venku vydýchat a dojít k domu volnou chůzí. Ale v zimě byste měli tuto fázi tréninku vynechat. Ke dveřím svého domu byste měli mít svižný pohyb, abyste nezačali mrznout. Vydýchejte se až doma, a pak hned zamiřte do teplé sprchy.